Ahmet BARAN

Kanun Sanatçısı

Ankaralı. Müziğe çocuk yaşta TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu ile başladı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yüksek lisans yaptı. Henüz 18 yaşında iken Senfoni Orkestraları ile çalışmaya başladı. “Senfoni Orkestralarının En Genç Solist Kanunisi” oldu.

Caz müziğe ve doğaçlamaya olan tutkusu dünya çapında starlarla aynı sahneyi paylaşmasını ve albümler kaydetmesini sağladı. Kanun icrasına Türk Müziği Tarihinde kendi adı ile anılacak yeni bir teknik kazandırdı.

İngiltere Kraliçesi’nden Rusya Devlet Başkanı’na Papa’dan Norveç Kralı’na kadar elli beş devlet adamı onuruna Türk Musikisini tanıtıcı dinletiler sundu. 

Kültür Sanat Yüksek Ödülü, Yılın Sanat Girişimi ve Uluslararası yarışmalarda birincilikler biriktirip,  Danimarka Kraliçesi II. Margrethe ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Devlet Nişanı ile onurlandırıldı.

Altı kıtada bini aşkın konser verdi.  Ahmet Baran’a  ilk seslendirilişlerini kendisinin gerçekleştirdiği, iki ayrı kanun konçertosu ithaf edildi.

İki Kelime ve Kanun Namına isimli iki albümü, saz eserleri, sahne sanatları, dizi, reklam, bilgisayar oyunu ve kısa metraj film müzikleri bulunuyor. 

2016 yılında yayınladığı Kanun Namına albümü çok satanlar listelerinde yerini alarak müzik eleştirmenleri tarafından tam not aldı.

Sanatçının Kanun yapım ustaları tarafından kendi imzasını taşıyan özel enstrüman serileri üretiliyor. Bu enstrümanlar tüm dünyada satışta.

Doğunun dinamik ve kozmopolit ruhunu alanında özel yeteneklere sahip virtüözler ve görsel şovlar eşliğinde sahneye taşıdığı “Kanun Namına Project” sanatçının imza attığı ilgi çekici konser projelerindendir.


Şefliğini yürüttüğü müzik topluluklarında çocuk istismarı, kadına şiddet gibi toplumsal sorunları işleyerek farkındalık yaratmakta, aralarında otizmli çocukların da bulunduğu 100 ü aşkın koriste şarkıları işaret dili ile öğreterek işitme engelliler için verdiği konserlerle müziğin ötesinde ruha dokunmayı hedeflemektedir.


Dünyanın seçkin Akademik kurumlarda Master Class programları düzenleyerek farklı ülkelerdeki yüzlerce kanun öğrencisi ile bilgi ve birikimlerini paylaşmakta, uluslararası çok yönlü bir kariyer sürdürmektedir.

Bilet Al Bilet Al